Menüü
Uue kodu soetamine või kinnisvarasse investeerimine on iga inimese jaoks kahtlemata oluline ja kaalutletud samm. Lisaks piirkonnaga seotud mugavustele ja eelistustele mängib olulist rolli just kinnisvara hind piirkonniti.
Soovitakse teha nii taskukohaseid valikuid kui ka tulevikuinvesteeringuid, mis eeldavad kulukamaid kinnisvara seotamisi kallimates piirkondades. Ehk on aga soov just omaenda kinnisvara turuväärtust teada saada, et edasisi otsuseid teha.
Taolisi põhjuseid silmas pidades oleme järgnevalt välja uurinud ja esile toonud vastuse küsimusele- milliste Tallinna linnaosade kinnisvara on hetkel kõige kallim ja mis võiksid olla võimalikud põhjused?
Kuulates inimeste eelistusi nii linnamugavuse, melu kui roheluse suhtes, võib arvata, et just Tallinna Kesklinna asumiks olev vanalinna piirkond, Kadriorg ja Pirita on ühed ihaldusväärseimad linnaosad, kuhu omale kinnisvara soetada.
Tihtipeale soovitakse, et kriteeriumitena oleks olemas nii poodlemise, meelelahutuse kui ka kultuurivõimalused, mida just need linnaosad kerglevalt pakkuda suudavad.
Tallinna vanalinn, mis kuulub alates 1997. aastast UNESCO (Ühinenud Rahvaste Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsioon) maailmapärandi nimistusse ning võlub oma keskaegse õhkkonna ja hansalinna arhitektuuriga, on kahtlemata väärt linnaosa asum, kus kinnisvara omada või kuhu seda soetada. (1)
Kadrioru linnaosast õhkub ajaloolist hõngu tänu oma barokkstiilis pargile ja Kadrioru lossile koos kunstimuuseumiga, mis läbi Vene tsaaririigi tsaari Peeter I teostuse sirgusid. Lisaks on seal kodune ja soe atmosfäär koos hubaste kohvikute ja tänavatega.
Pirita linnaosa üllatab aga oma mereäärse liivaranna, männimetsa ning tervise- ja suusaradadega. Pirita on üks liikuva ja tervisiku eluviisiga inimeste lemmiklinnaosi ning ka lastega perede hulgas on Pirita äärmiselt armastatud, pakkudes palju võimalusi välitegevusteks.
Tõepoolest, tulles tagasi hindade juurde ja vaadates statistikat, selgub, et ruutmeetri hind on küllaltki erinev Tallinna eri linnaosades ning inimeste eelistused peavad paika. Kõige kõrgema ruutmeetri keskmise hinna leiabki vanalinnast, mille keskmiseks ruutmeetri hinnaks on lausa 4670.8 eurot. Seda muidugi eeldusel, et vanalinna asumit arvestatakse Kesklinnast eraldiseisva turuna. Teisel kohal on Kadrioru linnaosa, mille ruutmeetri keskmine hind küündib koguni 4206.0 euroni. Järjestuses kolmandalt kohalt leiab Pirita linnaosa, mille keskmise ruutmeetri hind on hetkeseisuga 4096.5 eurot. (2)
Kindlasti on viimase paari aastaga üha enam populaarsust kogumas ka Põhja-Tallinna piirkond koos Kalamajaga. Sellest linnaosast on saanud justkui noorte inimeste meka. Just kõige vingemad ja populaarsemad restoranid ning kohvikud asuvad sealses boheemlasliku stiiliga Telliskivi kvartalis.
Samuti ei teki puudust ka erinevatest tänavafestivalidest ja pidudest vabas õhus. Muidugi ei saa mainimata jätta ka Kalamaja asumis olevat Kalaranda, kuhu on viimaste aastatega kerkinud kõige vingemad uusarendused korterite näol.
Eesti kõige mereäärsem kortermaja valmis alles 2017. aasta lõpus, ülejäänud hooned 2018. aasta lõpus ning tänaseni kerkib sinna uhkeid uusarendusi. Kalaranna põhiliseks huviorbiidiks võib lugeda Noblessneri sadamat, mis on üks atraktiivsemaid paiku, kus oma aega veeta. Seal asuv ajalooline laevatehase tööstushoone Noblessneri Valukoda kostitab pealinna elanikke mitmete kontsertidega ning tekkinud on ka mitmeid mainekaid kohvikuid ja restorane.
Kultuuriarmastajatele on seal Kai kunstikeskus, ajalooline allveelaevatehase laevasüsteemide tsehh, mis pakub külastajatele kaasaegse kunsti näituseid nii Eesti kui ka rahvusvahelistelt kunstnikelt ning seal asub ka Põhja-Tallinna ainus kino, kus näidatakse erinevaid kunsti- ja väärtfilme. (3)
Põhja-Tallinna linnaosa himustajatele ja eelistajatele võib aga meeldivaks üllatuseks olla tõsiasi, et selle aasta juunikuu Kesklinna keskmine ruutmeetri hind 3864.9 eurot ületab Põhja-Tallinna oma, milleks on 3783.4 eurot. (4)
Seega asetab taoline statistika ihaldusväärse piirkonna hoopiski edetabeli viiendale kohale. Küll aga ei saa kuidagi alahinnata edetabeli järjestuse neljandat- Kesklinna. Kesklinn ütleb juba nimetusega kõik oma eelised- kõikvõimalikud teenusepakkujad, sealhulgas erinevad poed, kontorid ja asutused jäävad üldjuhul Kesklinna linnaosa piiridesse.
See omakorda tähendab, et teenusepakkujad on mugavalt käe-jala juures, et igapäevased toimingud saaksid mööduda sujuvalt. Tuleb ka arvesse võtta asjaolu, et Tallinna vanalinn on siiski Kesklinna osa, mis üldpildis tõstab Kesklinna väärtust väga suurel määral.
Eelnevat silmas pidades, pakub Kesklinn koos vanalinnaga võimaluse külastada ka erinevaid kinosid, klubisid, teatreid ja muuseume.
Tähelepanuväärne on kindlasti ka ruutmeetri keskmise hinna muutus viimase kahe aasta vältel ning ilmselt pole kellelegi üllatus, kuivõrd on hinnad kinnisvaraturul tõusnud. Võrreldes kahe aasta taguse ajaga (juuli 2020) selgub, et TOP3 linnaosade kinnisvara keskmise ruutmeetri hinna tõusmine on olnud ääretu.
Veel kaks aastat tagasi juulikuu näitena oli keskmine ruutmeetri hind Tallinna vanalinnas 3364.3 eurot, Kadrioru linnaosas 2959.2 eurot ning Pirita rohelises linnaosas 2415.8 eurot. Üllataval kombel oli tol ajal Kesklinna linnaosa tunduvalt kõrgem kinnisvara poolest kui Pirita. Kesklinna kinnisvara keskmine hind küündis 2833.3 euroni, mis oli tunduvalt kulukam kui ülalnimetatud Pirita linnaosa oma.
Pole muidugi ka üllatus, et kui Põhja-Tallinna keskmine ruutmeetri hind oli kaks aastat tagasi veel 2358.3 eurot, on see tänaseks eelmainitu põhjal märgatavalt tõusnud. (5) Sellest saame järeldada, et lisaks inflatsioonile ja üldisele hinnatõusule, muutuvad ka kinnisvara eelistused ning trendid läbi aastate.
Kindlasti tuleb ka kinnisvara uurimisel arvesse võtta, et teatud linnaosa ruutmeetri keskmine hind ei arvesta iga eraldiseisva vara seisukorraga, muude vara või vara asukohaga kaasnevate hüvede olemasoluga (näiteks ühistranspordi olemasolu ja kättesaadavus, rohealade rohkus jne.) või üleüldiste linnaosa piirkonna erinevustega, k.a nende populaarsusega (näiteks Põhja-Tallinna puhul Pelgulinna ja Kalamaja kinnisvara vahe).
Odavamate valikute hulgast leiab vastavalt järjestusele Haabersti linnaosa koos 3496.0 eurose keskmise ruutmeetri hinnaga, Kristiine keskmise ruutmeetri hinnaga 3253.3 eurot, seejärel Mustamäe hinnaga 2982.1 eurot, eelviimasena Nõmme koos keskmise ruutmeetri hinnaga 2929.0 eurot ning viimasena Lasnamäe, mille keskmiseks ruutmeetri hinnaks on arvestatud 2756.7 eurot. (6) Taolised hinnad näitavad, et vaieldamatult on hetkel Tallinnas kinnisvara hinnad krõbedad olenemata linnaosast, eriti võrreldes teiste Eesti linnadega.
Selleks, et saada aimu, kuidas üldse hinnata iseenda vara, on vaja teha hindamisakt ehk tellida eksperthinnang, mille tulemusena selgub, kui palju on Teie vara tegelik turuväärtus. Hindamisakti saab seega koostada nii Teie korterile, majale, krundile, äripinnale või mõnele muule kinnistusregistreisse kantud objektile.
Viidatud allikad:
(1) – https://et.wikipedia.org/wiki/Tallinna_vanalinn
(2) – https://www.kv.ee
(3) – https://noblessner.ee/#/
(4) – https://www.kv.ee
(5) – https://www.kv.ee
(6) – https://www.kv.ee